En sonunda Facebook hesabınızı tümüyle kapatmaya karar verdiniz, ayrılmadan önce tüm verilerinizi – tüm paylaşım ve mesajlarınız, fotoğraflarınız ve videolarınız, arkadaş ve gruplarınız ve dahası –  almalısınız. Neyse ki Facebook tüm bu verileri indirmenizi oldukça kolaylaştırıyor. O kadar kolay ki hesabınızı silmeyi planlamasanız bile Facebook’un sizin hakkınızda hangi bilgilere sahip olduğunu görmek için bile bunu yapmaya değer.


Facebook verilerini indirmek

Bu işlemi yapabilmek için Facebook’un web sürümünü kullanmak zorundasınız. Mobil uygulaması ile verilerinizi indirmeniz mümkün değil şu an için. İşte yapmanız gerekenler:

  • Facebook sayfanızın sağ üst köşesindeki küçük üçgen şekle tıklayın ve sonrasında “Ayarlar“ı seçin.
  • Ayarlar sayfanızın “Genel” görünümüne gitmiş olacaksınız. Eğer bu sayfa dışında bir ayar sayfasına yönlendiyseniz soldaki menüden “Genel“i seçerek doğru adrese gidebilirsiniz.
  • Genel ayarlar sayfanızın en altındaki “Facebook verilerinin kopyasını indir” linkine tıklayın.

Facebook silme #1

  • Arşivimi Başlat” tuşuna tıklayın

Facebook Arşivimi İndir

  • Şifrenizi girin
  • Şifrenizi girdikten sonra çıkan pop-up ekranında başka bir “Arşivimi Başlat” tuşu daha çıkacak buna da basarak devam edin.

Facebook Arşivimi İndir Onay

Bu talebinizi gönderdikten sonra arkanıza yaslanıp Facebook’un size verilerinizi indirmeniz için hazırladığı linki yollamasını bekleyebilirsiniz. Eğer Facebook’dan e-posta almıyorsanız, Facebook bildirimlerinizi kontrol edin. Her iki yöntemle de Facebook verilerinizi içeren bir ZIP dosyası indirebilmeniz için gerekli linki alacaksınız.


Facebook verilerinizin içinde ne var?

Facebook verilerinizin içerisinde neler olduğunu görmek biraz gözlerinizi açmaya ve gözünüzü korkutmaya sebep olabilir. Facebook’ta on yıla yakın kalan ve paylaşmaktan çok dolaşmayı seven bir kullanıcıya ait bile tonlarca bilginin olduğunu görmek her türlü zihin açıcı bir tecrübe olacaktır.

ZIP dosyasını açtığınızda veriler klasörlere ayrılmış bir şekilde geldiğini göreceksiniz. Genelde 4 klasör içerik bulunmakta bu sıkıştırılmış dosyanın içerisinde: html, mesajlar, fotoğraflar ve videolar. Html klasörünün içerisinde bulunan reklamlar (ads) dosyası epey aydınlatıcı bilgilere sahip olabilir sizin için bile. Bu dosyanın içerisinde uzun bir liste şeklinde tıklamış olduğunuz ve iletişim bilgilerinize sahip reklamlar ve Facebook’un sizin hakkınızda ilginizi çektiğini düşündüğü konu başlıklarını bulacaksınız. Buna benzer bir şekilde uygulamalar (apps) dosyasında da Facebook hesabınıza erişimine izin verdiğiniz uygulamaların uzun bir listesini (tabii verdiyseniz) bulacaksınız. Zaman tüneli (timeline) dosyası tüm zaman tüneli etkinliklerinizin bir kopyasını, mesajlar (messages) dosyası ise tüm Facebook Messenger konuşmalarınızın bir kopyasına sahip.

Bununla beraber mesajlar (messages) klasörü ise her Messenger konuşmasının ayrı ayrı kopyasına sahip. Arkadaşlar (friends) dosyası biraz ilginç olabilir, zira sadece tüm Facebook arkadaşlarınızın listesine sahip değil ayrıca tüm arkadaşlıkların ne zaman başladığını da içeriyor.

Son olarak fotoğraflar (photos) ve videolar (videos) klasörleri paylaşmış olduğunuz tüm fotoğraf ve videoları içermekte. Ayrıca html klasöründe de fotoğraflar (photos) ve videolar (videos) dosyaları var, bunların her biri bir web sayfası olarak açılarak tüm fotoğraf ve videoları almış oldukları yorumlarla incelemenize olanak sağlıyor.

Tüm bu verileri yedeklediğinizde artık kaybedeceğiniz bir veri olmadığından emin bir şekilde hesabınızı silebilirsiniz.